вівторок, 26 квітня 2022 р.

 

Розвивальні творчі вправи з української мови

1-2 класи

Вправи на розвиток мислення. Вилучення зайвого

1) кавун, м’яч, огірок, яблуко ;

2) заєць, лисиця, ведмідь, кіт;

3) портфель, блокнот, газета, зошит;

4) фіалка, ромашка, волошка, морква;

5) лялька, машинка, книжка, скакалка ;

6) потяг, літак, пароплав, самокат;

7) горобець, оса,  ластівка, орел;

8) молот, рубанок, обценьки, стілець;

9) лижі, човен, санчата, ковзани;

10) пожежник, космонавт, солдат, балерина.

                               Асоціація

1. Швидко вимовте абетку, вигадуючи на кожну букву слово, що починається з неї.

2. Вимовте абетку, пригадуючи на кожну букву термін з курсу цієї науки, що починається з неї.

3. Вимовте 10 жіночих / чоловічих імен, що зустрічалися вам в курсі української мови, нумеруючи кожне з них.

4. Виберіть одну літеру абетки і назвіть 20 слів, що починаються з неї, нумеруючи кожне з них.

5. Візьміть будь-який термін навчального предмета і за 5 хв. напишіть максимальну кількість виразів з цим словом.

Вправи на розвиток мовлення.

Відгадай обов’язково, як літера міняє слово!

Всього чотири літери у слові,

а замість його міняють початкові:

з ґ - буде чорна птиця дика,

з п - інша горда і велика,

з к - вже напій пахучий буде,

що для гостей готують люди;

з л - виріб, дошка з стояками,

де спочиваємо ми з вами,

також вибій, на шахтах знаний,

і вивержень потік вулкан ний.

Коли ж там С поставлю я,

То буде вже людське ім’я.

Які ц слова? Запиши.

Творчі завдання.

1.Спиши текст, розкриваючи дужки. Добери заголовок.

Дуже давнім промислом в Україні є плетіння (лоза). (Лоза) можна гнути, переплітати. Вона не ламається. З (лоза0 плетуть кошики, колиски, меблі. Вміють працювати з (лоза) народні умільці.

2.Вивчи вірш і запиши його по пам’яті. Підкресли слова, в яких звуків більше, ніж букв.

О слово! Будь мечем моїм!

Ні, сонцем стань! Вгорі спинися,

Осяй мій край і розлетися

Дощами судними над ним.

3.Доповни речення словами за змістом. Склади коротку розповідь і добери заголовок.

Мама вишиває (що?)...

Нитки лягають на тканину (як?)...

Орнамент виходить (який?)...

На ньому зображені (що?)...

Мені подобається (що?)...

4.Прочитай. Заміни виділені слова антонімами. Добери заголовок і запиши свій текст. Як змінився текст?

Сонце заходить, прощаючись із землею. Затихає легенький вітерець. Перестають співати пташки. Люди повертаються з поля.


 Мозковий штурм



 Вивчаємо звуки

Пропоноване завдання допоможе дитині засвоїти поняття про голосні та приголосні звуки, зрозуміти, чим вони відрізняються один від одного, розвивати фонематичний слух, збагатити словниковий запас. Дитині пропонується обвести зеленим кольором малюнки, назви яких починаються з приголосного звуку, а синім – з голосного. Виконуючи завдання, дитина розвиватиме вміння дослуховуватися до звучання слів, вчитиметься робити звуковий аналіз слів.


Це завдання допоможе дитині вивчити літери української абетки, що позначають на письмі голосні звуки, тренуючи при цьому довільну увагу й мислення. Завдання зроблено у формі лабіринту, у якому дитині пропонується прокласти шлях, розмальовуючи клітинки з вищезазначеними літерами. Це дасть можливість сфокусуватись на них і краще запам’ятати матеріал. Лабіринт містить хибні ходи й невеличкі відхилення від правильного шляху, а тому дитина проявлятиме зосередженість і вчитиметься долати труднощі. Виконуючи завдання, дитина не лише покращуватиме знання української фонетики, а й розвиватиме логіку.


Завдання допоможе дитині навчитися розрізняти голосні звуки української мови в словах та позначати їх на письмі літерами (а, у, е, і, я). Воно містить 8 слів (2-3 склади в кожному). У словах пропущено літери на місцях голосних звуків: на них «сіли» кумедні жучки, спинки яких розписані секторами з літерами. Дитині потрібно зафарбувати на кожному жучку ті літери, що утворюють слова, а потім записати ці слова та прочитати їх вголос. Таким чином дитина розвиватиме фонематичний слух та увагу, навички письма, збагатить словниковий запас та потренує дрібну моторику.

Завдання спрямоване на розвиток уміння розрізняти голосні звуки, правильно їх вимовляти. Дитині пропонується розмалювати предмети, у назвах яких одночасно є звуки [о] й [у] (клоун, жолудь, опудало, окуляри, люстерко). Завдання сприятиме формуванню уявлення про мовні одиниці, розвитку фонематичного слуху. Виконуючи завдання, дитина вчитиметься аналізувати звуковий склад слова, розвиватиме увагу й допитливість.

Завдання сприятиме засвоєнню основних понять фонетики, розвитку фонематичного слуху, збагаченню словникового запасу. Дитині пропонується допомогти бджілці зібрати всі квіточки з буквами, що позначають голосні звуки. Потрібно знайти відповідну стежку, обвести квіточки, записати номер у комірці. В процесі виконання завдання дитина розвиватиме мовленнєву культуру, увагу, логічне мислення, допитливість.















 Диктанти для учнів початкових класів

  1. Творчий диктант. Прикметник. 3 клас. 53 слова

Рідний край! Починається він із батьківського порога, стежини до хати, що ніжно стелиться в садочку. А ще він починається із маминої пісні колискової. Для кожної людини найдорожчий той край, де вона народилася, звідки пішла у світ. А для нас найдорожче наше рідне село Пістинь. Тут жили наші діди-прадіди. Тут корінь нашого славного роду.

  1. Вибірковий диктант. Іменник. 2 клас. 47 слів

Кожна людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місце де народилася, де минуло її дитинство… Те родинне вогнище, маленька батьківщина кожної людини, де живуть мама і тато, бабуся і дідусь, брати і сестри. І якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде велика держава Україна.

  1. Контрольний диктант. Іменники.3 клас. 52 слова

Ріка гуцулів

Черемош – це Гуцульщина. Він живе, думає та й говорить… І багато, багато знає, не одне бачив, не одне чув… Свідок усього того, що колись тут було й минуло, пропало, в непам’ять пішло.

В шумах Черемоша історія віків… День і ніч шумить він – шуміти не перестане, безконечну повість – історію Гуцульщини розповідає.

  1. Пояснювальний диктант. Дієслово. 3 клас. 53 слова

Колядки моєї бабусі

Ще змалку, слухаючи розповіді своєї старенької бабусі про свято Різдво. Я уявою переносилася у минуле і нібито ставало свідком тих надзвичайно цікавих подій у моєму селі. Особливо запам’яталися  мені бабусині оповіді про колядування.

Бабуся колядувала. А в її очах світилася радість, спогад про минуле. Її слова відкривали скарбницю народної мудрості.

  1. Головні члени речення. Дієслово. 4 клас. 76 слів

Батьківщина

Це слово росте з нами тихо, як тихо ростуть дерева, сходить сонце, розцвітає квітка. Як тихо світить веселка і гладить по голівці дитину рідна ненька. У кожного є на світі своя Батьківщина. Для нас – це прекрасний метелик, улюблений край, наше рідне село. Батьківська оселя, пташка, яка залетіла у кімнату, стежка, протоптана в перші роки життя дитячими ніжками – все це рідний край, який дав нам сили для злету.

Це сторона, яка пам’ятає минуле і чекає майбутнього.

  1. Пояснювальний диктант. 3 клас. 52 слова

Полонина попаді

Тут, мов у казці! Дух захоплює. Синь, синь і синь… верхи, верхи, верхи-верхи, мов застиглі блакитні хвилі, а по них ходять заблукані тіні хмар. Далека Говерла піавприкрилася прозористим серпанком і задумалась. Шпиці пописалися  Ребрами, яскраво відсвічуючи на сонці, а там розлігся масивний Піп Іван, мов мертвий колосальний звір задубів.

За Іваном Франком

  1. Пояснювальний диктант. Власні та загальні назви. Іменник. 2 клас

Окраса гір

Коні- це особлива окраса і гордість Гуцульщини. З – поміж усіх гірських племен Європи, лише гуцули споконвіку були вершниками. Звідси – не один звичай, звідси – стрій , в тому числі й жіночий: замість спідниці – запаски, пристосовані для кінної їзди.

  1. Контрольний диктант. Речення. 2 клас. 36 слів

Народна пісня

Скільки в небі зірок, стільки в скарбниці нашого фольклору народних  пісень. Та й хто їх лічить? Хто знає обсяг та іскристу потужність силу-силенної і зірок, і народних пісень? Та хіба їх всіх перелічити?

  1. Барвінковий край . 46 слів

Благословенний і чарівним вважається той край, де барвінок росте. А росте він у Карпатах, Лісостепу, Західному Поліссі, переважно у дубових та дубово-грабових лісах.

На усіх наших сільських і не тільки сільських квітниках стелиться цей вічнозелений чагарник. Тому й нашу Україну називають барвінковим краєм.

четвер, 14 квітня 2022 р.

Головна сторінка

 

Оголошення

Рада всіх вітати у своєму блозі! Блог буде корисним для вчителів української мови. В ньому містяться методичні матеріали та різноманітні освітні ресурси, які будуть корисними для уроків в початкових класах. Думаю інформація буде цікавою та корисною для вас! До зустрічі!


  Розвивальні творчі вправи з української мови 1-2 класи Вправи на розвиток мислення. Вилучення зайвого 1) кавун, м’яч, огірок, яблуко ;...